Czy terapia PPT sprawdza się w leczeniu trądziku?

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą aparatu włosowo-łojowego, która stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów po pomoc dermatologiczną. Dotyka w przybliżeniu 80% populacji na całym świecie i pojawia się we wszystkich grupach wiekowych. Zmiany skórne koncentrują się najczęściej w obrębie twarzy (99% chorych), pleców (90%) oraz klatki piersiowej (78%).

Bezpośrednich przyczyn występowania trądziku jest wiele i zalicza się do nich m.in. zintensyfikowaną produkcję łoju, powstawanie czopów rogowych blokujących aparaty włosowo-łojowe, namnażanie się bakterii z rodzaju Propionibacterium acnes w przewodach wyprowadzających oraz towarzyszącą temu reakcję zapalną i immunologiczną. Dużą rolę w powstawaniu zmian chorobowych odgrywają również czynniki genetyczne, natomiast przewlekły stres, czynniki klimatyczne, dieta, leki, kosmetyki czy niewłaściwa higiena skóry mogą znacząco zaostrzać objawy. Efektem borykania się z trądzikiem jest często obniżona samoocena, trudności w kontaktach społecznych, niepokój, lęk lub nawet depresja. Nasilony trądzik można jednak wyleczyć dzięki zastosowaniu odpowiednich terapii oraz wykonywaniu zabiegów pielęgnacji skóry, w czym może pomóc pneumatyczna terapia pulsacyjna (PPT).

Jak na skórę działa pneumatyczna terapia pulsacyjna?

W pneumatycznej terapii pulsacyjnej wykorzystywane jest specjalne urządzenie masujące, np. wszechstronny Pneumatron® 200. Po przystawieniu bańki (wykonanej z silikonu, szkła akrylowego lub szkła) do wskazanego miejsca na ciele pacjenta rozpoczyna się proces wytwarzania przerywanej próżni. W ten sposób tkanka najpierw zostaje wciągnięta przez impuls rozciągający, po czym następuje krótka faza relaksacji z przywróceniem ciśnienia atmosferycznego. W efekcie powtarzającego się cyklu fragment ciała może zostać wprawiony w ruch wibracyjny, aktywując jednocześnie drgania znajdujących się w pobliżu płynów tkankowych. To właśnie wtedy niekorzystne dla zdrowia substancje, takie jak produkty przemiany materii, mediatory zapalne czy zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska, mogą zostać rozpuszczone, a następnie wydalone z organizmu na skutek przyspieszonego przepływu wzbudzonej wibracjami krwi i limfy. Na tej samej zasadzie witaminy, minerały oraz hormony są sprawnie transportowane do kompleksów komórkowych i udostępniane organizmowi, by zapewnić mu optymalną wydajność metaboliczną na każdej płaszczyźnie funkcjonowania ciała.

Zastosowanie PPT w leczeniu trądziku

Pneumatyczny masaż pulsacyjny jest rozwiązaniem, które wspomaga organizm w usprawnieniu mechanizmów oczyszczania z toksyn oraz uaktywnia procesy regeneracyjne, niezbędne dla utrzymania prawidłowego stanu skóry. Jest to kluczowy wymóg przy leczeniu samego trądziku oraz późniejszej eliminacji nieestetycznych blizn potrądzikowych. Zastosowanie pneumatycznej terapii pulsacyjnej umożliwia delikatne i nieinwazyjne otworzenie zatkanych wylotów porów przy jednoczesnym odprowadzeniu mediatorów zapalnych wraz z innymi zanieczyszczeniami poprzez zwiększony przepływ krwi i limfy. Dodatkowo na skutek pulsującego efektu ssania martwe komórki naskórka są delikatnie złuszczane i gromadzone się na brzegu bańki, nie powodując podrażnienia nawet przy zastosowaniu PPT wobec skóry wrażliwej. Sesja zabiegowa kończy się usunięciem złogów zaskórników leżących w głębszych rejonach skóry. W efekcie staje się ona czystsza i zdrowsza, co znacznie ułatwia jej dalszą pielęgnację. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zabiegi wykonywane z zastosowaniem masażera do pneumatycznej terapii pulsacyjnej są przyjemne i odprężające, co pomaga zapomnieć o tak mało komfortowej dolegliwości jak trądzik. Ponadto masaż wykonywany z pomocą takich urządzeń jak Pneumatron® 200 przydaje się do wmasowywania w skórę środków odżywczych z ampułek i tynktur. Warto kontynuować wykonywanie zabiegów PPT nawet po skończonej terapii leczenia trądziku w ramach podtrzymywania działań zapobiegawczych – drenaż limfatyczny umożliwia regularne oczyszczanie z toksyn jeszcze zanim pojawią się jakiekolwiek problemy wizualne.

Recommended Posts