5 lat doświadczenia klinicznego w leczeniu POChP z użyciem urządzenia PNEUMATRON@

Od 5 lat pneumatyczna terapia pulsacyjna (PPT) jest z powodzeniem stosowana na oddziale fizykalnym kliniki Essen-Mitte w leczeniu POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Co to jest POChP?
Coraz więcej ludzi dotkniętych jest POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. POChP jest to postępująca choroba płuc, która wiąże się ze zwężeniem (niedrożnością) dróg oddechowych. Skutkuje to objawami, takimi jak: duszności, kaszel i plwocina, których nasilenie zależy od stopnia zaawansowania POChP. W miarę postępu choroby odporność pacjenta systematycznie spada.

POChP należy odróżnić od innych chorób, które są również związane z przewlekłym zwężeniem dróg oddechowych, takich jak astma czy mukowiscydoza. POChP jest powszechnie określany jako kaszel palacza – około 80 procent pacjentów z POChP jest lub było palaczami. W rzeczywistości palenie papierosów jest uważane za główny czynnik ryzyka wśród przyczyn tej choroby płuc.

POChP to czwarta na świecie przyczyna zgonów. Eksperci zakładają, że częstotliwość zachorował na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nawet wzrośnie.

Terapie stosowane w leczeniu POChP
Wczesne rozpoznanie POChP umożliwia ukierunkowaną terapię, która może pomóc złagodzić objawy i spowolnić rozwój choroby.
Jeśli POChP nie jest leczona odpowiednio i konsekwentnie, istnieje ryzyko nieodwracalnego zniszczenia tkanki płucnej (rozedma płuc).

Dzięki celowanej terapii można złagodzić objawy POChP i tym samym uzyskać lepszą jakość życia. Odpowiednie leczenie pozwala ograniczyć rozwój choroby i zapobiec powikłaniom lub je leczyć

Do leczenia POChP dostępne są różne metody terapeutyczne. Indywidualne metody leczenia są stosowane przez lekarza prowadzącego w zależności od nasilenia objawów POChP.

Metody farmakologiczne stosowane w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc:

  • leki stosowane w ostrych dolegliwościach,
  • terapia długoterminowa – leki wpływające na łagodzenie przebiegu,
  • uzupełniające składniki aktywne do długotrwałej terapii (np. fitoterapia).

Niefarmakologiczne terapie POChP:

  • trening fizyczny,
  • udział w szkolenie w zakresie POChP,
  • fizjoterapeutyczna terapia oddechowa,
  • zmniejszenie nadwagi,
  • terapia tlenowa,
  • pneumatyczna terapia pulsacyjna (PPT).

Skuteczne leczenie POChP opiera się na natychmiastowym zaprzestaniu palenia i regularnym przyjmowaniu leków.

Pneumatyczna terapia pulsacyjna (PPT) w leczeniu POChP
Doświadczenie kliniczne wykazało, że regularne stosowanie urządzenia Pneumatron@ w terapii POChP jest bardzo cenione przez pacjentów i terapeutów. Od 5 lat pneumatyczna terapia pulsacyjna (PPT) zajmuje trwałe miejsce w multimodalnej terapii chorych na POChP w klinikach Essen-Mitte.

Terapeuci, stosujący PPT u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, zauważają poprawę parametrów czynności płuc oraz poprawę jakości życia chorych. Wyjaśnienie tego można znaleźć w działaniu masażu segmentarnego, który pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych, a często również ich przyczyn na drodze odruchowej. Bezpośrednio i pośrednio na skuteczność zabiegu wpływają m.in. łuki odruchowe oraz pobudzenie procesów metabolicznych w leczonym obszarze. Kuracji można się szybko nauczyć, a przy prawidłowym stosowaniu nie występują skutki uboczne.

Dr. med. Thomas Rampp Kierownik Instytutu Naturopatii, Kliniki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Indyjskiej Essen-Mitte/ Knappschatts-Krankenhaus Wydział medyczny, Uniwersytet Duisburg-Essen Am Deimelsberg 34 a 45276 Essen

Powikłania po Covid-19
Dużo ludzi w okresie jesienno-zimowo-wiosennym dotykają wirusowe choroby dróg oddechowych, takie jak m.in. grypy. W tym roku pojawił się Covid-19, wywoływany przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Koronawirus atakuje przede wszystkim płuca, wywołując zapalenie tego organu. U zakażonych w krótkim czasie rozwija się zapalenie płuc. Stwierdza się, że u ozdrowieńców, którzy nie mają już żadnych objawów choroby może utrzymać się obniżona wydolność tego organu i problemy z oddychaniem.

W przypadku leczenia powikłań po Covid-19 z pewnością skutecznym uzupełnieniem terapii może być pneumatyczna terapia pulsacyjna z użyciem urządzenia Pneumatron@. Regularne stosowanie masazu pulsacyjnego z wykorzystaniem baniek próżniowych przyniesie ulgę chorym i szybszą poprawę zdrowia.

Zapraszamy do artykułu „Pneumatron – skuteczność terapii w leczeniu wirusowych chorób dróg oddechowych, w tym Covid-19.”