Czy z masażerów pulsacyjnych można korzystać samodzielnie?

Masażery pulsacyjne są to specjalistyczne urządzenia do przeprowadzania terapii pulsacyjnych w przypadku odczuwania dyskomfortu lub występowania niektórych schorzeń. Działają na zasadzie wytwarzania przerywanej próżni, która sprawia, że tkanka jest najpierw wciągana przez impuls rozciągający, a następnie przechodzi w fazę relaksacji. Gdzie można przeprowadzać terapię?

Masaż w gabinecie a masaż w domu

Urządzenia pulsacyjne dostępne na rynku są bardzo różne. Powszechnie spotykane modele do domowego użytku przeważnie dopasowane są do poszczególnych części ciała. Terapeutyczne masażery pulsacyjne są bardziej zaawansowanymi urządzeniami, które wykorzystują gabinety medyczne, szpitale, fizjoterapeuci, środki treningowe czy punkty medyczne zajmujące się terapią bólu opartą o medycynę naturalną bez skutków ubocznych. Masaż pulsacyjny wykonywany za pomocą specjalistycznego urządzenia, lecz może być łączony z technikami masażu ręcznego lub mobilizacji. Prawidłowe stosowanie masażerów wymaga wiedzy i pewnych umiejętności. Jednak nie są to na tyle skomplikowane czy niebezpieczne urządzenia, żeby nie można było przeprowadzać zabiegów samodzielnie w zaciszu domowym. Producenci wraz z urządzeniami przekazują szczegółowe instrukcje dotyczące ich stosowania oraz właściwej eksploatacji.  

Zakup masażera – czy to się opłaca?

Wiemy już, że masażery pulsacyjne można stosować samodzielnie w domu, ale czy to jest opłacalne? To zależy. Jeśli chcesz przeprowadzać masaż sporadycznie, rzeczywiście może bardziej opłacać się kilka razy zapłacić za wizytę z terapeutą. Jednak z masaży pulsacyjnych często korzystają sportowcy po kontuzjach lub osoby po urazach, które przez długi czas zmagają się z bólem. Terapię pulsacyjną za pomocą urządzenia Pneumatron przeprowadza się tylko kilka minut, lecz działa ona do 48 godzin. Zabiegi przeważnie wykonuje się 2-3 razy w tygodniu, chyba że lekarz zaleci inaczej. Jednorazowy masaż nie uszczupli portfela, lecz okresowe jego przeprowadzanie może być już odczuwalne. Oczywiście, jeśli terapię przeprowadza profesjonalista, w cenie uwzględnione są jego umiejętności oraz doświadczenie. Jednak terapeuta także może używać masażera jako głównego urządzenia do wykonywania danej techniki masażu.

Jedno urządzenie do różnych zastosowań

Jak już wspomnieliśmy, dostępne na rynku masażery są różne. Producenci przeważnie dostosowują je do poszczególnych części ciała. Takie urządzenie rzeczywiście z czasem może stać się bezużyteczne. Urządzenia typu Pneumatron są jednak wielofunkcyjne. Można regulować ich wartość podciśnienia, co pozwala dopasować terapię do mniej lub bardziej bolących miejsc. Istnieje także szereg dodatków, jak np. bańki szklane, silikonowe i akrylowe o różnych średnicach, które umożliwiają przeprowadzanie terapii na brzuchu, plecach, dużych stawach kolanach, ramionach, twarzy, skóry głowy, ścięgnach Achillesa, małych stawów czy piersiach. W ten sposób jedno urządzenie może zastąpić różne masażery i terapie. 

Recommended Posts