Czym przejawia się artroza kolana i sobie z nią radzić?

Artroza kolana to szeroko rozpowszechnione schorzenie układu ruchu. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta z wiekiem, artroza może też pojawić się w następstwie innych chorób. Przyczynia się do wystąpienia przykrych dolegliwości bólowych, w których zredukowaniu mogą pomóc odpowiednie zabiegi terapeutyczne.

Czym jest artroza stawu kolanowego?

Artroza kolana to inaczej choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Należy do najczęściej występujących schorzeń układu ruchu, w skład którego wchodzą kości, mięśnie i stawy. Zwyrodnienia pierwotne pojawiają się najczęściej z wiekiem, natomiast wtórne w następstwie schorzeń takich jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów. Artroza rozwija się na skutek zaburzeń w obrębie tkanki chrzęstnej, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania stawów. Jeśli jest ona uszkodzona, kostne powierzchnie stawowe nie przemieszczają się prawidłowo. Skutkuje to wystąpieniem nieprawidłowości w obrębie elementów stawu kolanowego, w tym więzadeł, ścięgien czy mięśni. Do pierwszych objawów choroby należą dolegliwości bólowe po wysiłku oraz ogólne zmęczenie. Pojawia się sztywność stawów, obserwowana szczególnie po dłuższym pozostawaniu w bezruchu. Występuje również uczucie przeskakiwania, a także ograniczenie ruchomości kolana.

Jak złagodzić dolegliwości związane z artrozą?

W łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej pomoc mogą preparaty farmaceutyczne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Pacjentom zaleca się również odpowiednie ćwiczenia, mające na celu poprawę ruchomości stawów. W leczeniu artrozy kolana pomocne są również specjalistyczne zabiegi terapeutyczne. Należy do nich m.in. masaż pneumatyczny, wykonywany przy pomocy naszego masażera podciśnieniowego Pneumatron® 200. Wpływa on na poprawę ukrwienia tkanek, co wspiera regenerację chrząstki w stawie kolanowym. Dzięki temu masaż pneumatyczny pomaga zredukować dolegliwości bólowe występujące w przebiegu artrozy kolana. Przy zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej konieczny może okazać się zabieg operacyjny, którego większość pacjentów wolałaby uniknąć. Z tego powodu warto zapobiegać rozwojowi choroby, poprzez regularne ćwiczenia i masaże.

Recommended Posts