Fakty i mity na temat refleksologii

Refleksologia to metoda terapeutyczna, która polega na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele w celu regulacji pracy określonych narządów. Uwzględnia ona fizyczny, psychiczny i emocjonalny wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucie człowieka. Jednak z pewnych względów jest ona zaliczana do medycyny alternatywnej, co spowodowało powstanie wokół niej wielu mitów. Które z nich są prawdziwe?

Refleksologia w opozycji do terapii konwencjonalnych

Refleksologia lub terapia zonowa to metoda, która zakłada, że narządy wewnętrzne są powiązane z określonymi obszarami na powierzchni ciała. Dlatego uciskanie ich ma prowadzić do poprawy funkcjonowania danego organu. Według tej teorii żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, lecz współpracuje z pozostałymi na rzecz zdrowia całego organizmu. Krytyka refleksologii związana jest głównie z tym, że ta metoda nie ma wystarczających dowodów medycznych popartych pracami naukowymi, które mogłyby potwierdzić jej skuteczność. Z drugiej strony metody stosowane przez refleksologów nie są w żaden sposób krzywdzące dla organizmu. Nie naruszają tkanek, nie przewidują przyjmowania leków i nie powodują powstawania komplikacji czy działań niepożądanych. To wszystko sprawia, że krytyka dotyczy jedynie skuteczności. Z drugiej strony popularność tej terapii wynika z faktu, że pacjenci odczuwają ulgę lub poczucie bezpieczeństwa, co jest wystarczającym dowodem na to, by jej się poddać.

Efekty zabiegów refleksologicznych

Faktem jest, że refleksologia jest metodą opierającą się na wiedzy jeszcze z czasów starożytności, dlatego też w niektórych krajach jest ona powszechnie stosowana. Często stanowi dopełnienie tradycyjnej, konwencjonalnej terapii. Wyróżnia ją holistyczne podejście do zdrowia. Pacjenci przeważnie leczą się na wybrane dolegliwości związane z konkretnymi narządami. Refleksologia nie skupia się ja pojedynczych częściach, ale na zdrowiu jako całości. Pierwszymi efektami po większości zabiegów są:

  • energia witalna,
  • poprawa snu,
  • odczucie rozluźnienia ciała,
  • głębszy oddech,
  • zanikanie bólów,
  • poprawa koncentracji,
  • ustabilizowanie pracy serca,
  • ustąpienie bólów głowy,
  • obniżenie ciśnienia krwi
  • podniesienie zdolności samoregulacji organizmu,
  • ustępowanie chronicznego zmęczenia.

Masaż ze specjalnym urządzeniem Pneumatrom 200 lub Pneumatron Therm pozwala wpłynąć na ukrwienie chorych narządów, przez co wzmacniają się siły organizmu. Do tego dochodzi efekt kosmetyczny, który osiąga się poprzez poprawę napięcia i odżywienia skóry twarzy, dekoltu i ramion, spłycenie zmarszczek oraz wyrównanie kolorytu cery. Faktem jest, że refleksologię przeprowadza się na stopach, rękach, dłoniach i plecach, lecz można ją wykonywać na wszystkich częściach ciała.

Recommended Posts