Jak poszerzyć i zwiększyć elastyczność powięzi?

Chcesz zwiększyć efektywność treningów i poprawić ruchomość stawów? A może spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej i doskwierają Ci dolegliwości karku czy pleców? Zadbaj o poprawę elastyczności powięzi! W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jakie ćwiczenia i masaże mogą Ci w tym pomóc.

Czym jest powięź i dlaczego warto zadbać o jej elastyczność?

Powięziami nazywa się łącznotkankowe struktury otaczające mięśnie i narządy wewnętrzne. Taka ochrona zapobiega ich niekontrolowanemu przemieszczaniu się, zapewniając jednocześnie pełną ruchomość elementów układu mięśniowego. Zadaniem powięzi jest również odżywianie struktur, które są nimi otoczone, a także przekazywanie sygnałów z układu nerwowego. Aby właściwie spełniać swoje funkcje i poprawić pracę całego układu ruchu, powięź musi być dobrze ukrwiona, a co za tym idzie prawidłowo odżywiona i natleniona. Ważna jest też dbałość o jej uelastycznienie, co pozwoli zmniejszyć ryzyko kontuzji i dolegliwości bólowych.

Jakie ćwiczenia i zabiegi pomogą poprawić elastyczność powięzi?

W ostatnim czasie do regularnych treningów sportowych coraz częściej dołącza się tzw. trening powięziowy. Służy on zarówno wzmocnieniu i regenerowaniu tkanki łącznej, jak i profilaktyce urazów oraz dolegliwości związanych z układem ruchu. Obejmuje różnorodne ćwiczenia, mające na celu pobudzenie różnych grup mięśni oraz odpowiadających im powięzi. Niezwykle ważnym elementem treningu jest rozciąganie wszystkich partii ciała. Jest ono istotne nie tylko dla osób uprawiających sport, ale również dla tych, którzy nie zażywają dużej ilości ruchu, a ich mięśnie są zesztywniałe w wyniku spędzania dużej ilości czasu w jednej pozycji.

Uzupełnieniem treningu powinien być masaż powięziowy. Do jego przeprowadzenia bardzo dobrze nadaje się masażer podciśnieniowy. Urządzenie to poprzez rytmiczne napinanie i rozluźnianie tkanek poprawia ich ukrwienie. Nasz Pneumatron® 200 pomaga też w redukowaniu napięcia mięśniowego i uelastycznieniu powięzi. Ponieważ umożliwia stymulację nawet głęboko położonych tkanek, będzie pomocny przy zwalczaniu różnych dolegliwości i uelastycznieniu powięzi leżących pomiędzy mięśniami.

Recommended Posts