Jak zredukować objawy bólowe spowodowane zwapnienieniem okołobarkowym?

Zwapnienie okołobarkowe, podobnie jak inne nieprawidłowości w obrębie stawów, może powodować silny ból. Osoby cierpiące z powodu tego schorzenia nie zawsze znają przyczynę dolegliwości, a stosowane przez nie kuracje bywają nieskuteczne. Wyjaśniamy dziś, czym jest zwapnienie okołobarkowe oraz jak skutecznie zredukować dolegliwości ramienia.

Czym jest zwapnienie okołobarkowe?

Zwapnienia okołobarkowe występują, gdy kryształy fosforanów wapnia gromadzą się w stawie barkowym. Złogi powstają najczęściej w obrębie tzw. stożka rotatorów, czyli zespołu ścięgien 4 mięśni stabilizujących głowę kości ramiennej. Mięśnie te są odpowiedzialne za ruchy barku, dlatego też ich dysfunkcje mogą powodować silny ból. Podobne zwapnienia mogą występować również w innych miejscach, jednak te w obrębie stawu barkowego pojawiają się najczęściej.

Przyczyny zwapnienia okołobarkowego nie zostały dokładnie poznane. Upatruje się ich w obniżeniu aktywności tarczycy, przyczyniającej się do zwiększenia absorpcji wapnia. Możliwe, że zwapnienia pojawiają się na skutek zespołów metabolicznych, podobnie jak skrystalizowane formy innych substancji w przebiegu takich chorób. Mechanizm powstawania zwapnień również nie jest do końca jasny, a etiologię schorzenia uznaje się za wieloczynnikową.

Terapia zwapnienia okołobarkowego

Lekami pierwszego rzutu w terapii zwapnienia okołobarkowego są niesteroidowe preparaty przeciwzapalne. Najczęściej pacjenci cierpiący z powodu bólu barku korzystają z nich jeszcze przed wizytą u lekarza. Specjalista może jednak przepisać silniejsze preparaty oraz ich kombinacje. Często stosuje się także tzw. blokadę, czyli iniekcję sterydu o działaniu przeciwzapalnym w połączeniu z preparatem anestetycznym.

W niefarmakologicznej terapii zwapnienia okołobarkowego pomocny może być pneumatyczny masaż pulsacyjny wykonywany z pomocą naszego urządzenia Pneumatron®. Taki zabieg stymuluje przepływ krwi i limfy w dotkniętych schorzeniem tkankach. Dzięki temu komórki są dotlenione, a toksyczne metabolity i mediatory stanu zapalnego szybciej eliminowane. Sprzyja to redukcji dolegliwości bólowych i przyspiesza usuwanie z tkanek złogów wapnia.

Recommended Posts