Jakie korzyści dla pacjentów niesie masaż maszyną pulsacyjną?

Masaż jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, podczas którego dochodzi do sprężystego odkształcenia tkanek. Aby przyniósł odpowiednie rezultaty, musi być wykonywany z odpowiednią siłą i we właściwym tempie. Wymaga zatem dużego zaangażowania ze strony osoby masującej. Alternatywą dla klasycznego masażu manualnego jest terapia pulsacyjna, która łączy w sobie masaż refleksologiczny, drenaż limfatyczny oraz klasyczną metodę leczenia bańkami.

Na czym polega masaż urządzeniem pulsacyjnym?

Podczas przeprowadzania masażu pulsacyjnego, zamiast rąk wykorzystywana jest specjalne urządzenie pulsacyjne, które działa poprzez wytwarzanie przerywanej próżni. Stykające się ze skórą pacjenta krawędzie bańki tworzą szczelną granicę, która uniemożliwia dostanie się lub wydostanie powietrza. Dzięki temu tkanka jest wciągana do bańki, a następnie z niej wypuszczana. Takie rytmiczne podnoszenie i opuszczanie skóry wywołuje rozszerzanie się i kurczenie masowanej części ciała. A to prowadzi do powstawania drgań, które wywierają intensywne działanie lecznicze na masowane części tkanek.

Korzyści ze stosowania zabiegu

Zabiegi z wykorzystaniem urządzenia pulsacyjnego najczęściej dotyczą ramion i pleców oraz łokci, kolan i powięzi. Zastosowanie masażera powoduje zwiększenie dopływu krwi do naczyń i mięśni, oraz lepsze ich zaopatrzenie w składniki odżywcze. Dzięki temu następuje aktywizacja sił samoleczenia organizmu. Ponadto zwiększenie szybkości przepływu krwi w naczyniach włosowatych i limfatycznych usprawnia proces usuwania mediatorów zapalnych, produktów przemiany materii i zanieczyszczeń ze środowiska. Proces ten znany jest jako oczyszczanie lub regeneracja macierzy przyczynowej. Urządzenia pulsacyjne wykorzystywane są także w medycynie estetycznej. Ich zastosowanie pozwala pozbyć się cellulitu i ujędrnić ciało. 

Recommended Posts