Masaż pulsacyjny jako pomoc w bólach pleców

Ból pleców potrafi mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Towarzyszący mu dyskomfort często uniemożliwia znalezienie wygodnej pozycji podczas siedzenia oraz spania, a schylanie się i podejmowanie wielu prozaicznych czynności, które w innej sytuacji nie sprawiałyby żadnego problemu, stają się zupełnie niewykonalne.

Ból pleców jest zwykle efektem nadmiernego siedzącego trybu życia, nieprawidłowych nawyków postawy oraz braku zażywania wysiłku fizycznego. Wpływa na to m.in. szybki rozwój technologiczny, który przyczynił się do upowszechnienia komputerów w biurach i domach. Do rozwoju schorzeń pleców generujących dolegliwości bólowe przyczynia się również nieprawidłowa dieta, której wynikiem często jest nadwaga, powszechne stosowanie używek (np. alkoholu, papierosów) oraz nadużywanie leków. Dobra wiadomość jest taka, że bóle pleców mające podłoże np. przeciążeniowe można skutecznie wyleczyć dzięki zastosowaniu różnych zabiegów rehabilitacyjnych oraz fizjoterapeutycznych, w tym pulsacyjnej terapii pneumatycznej.

Kto powinien szczególnie uważać na ból pleców?

Dane opublikowane w czasopiśmie naukowym „Neurologic Clinics” pokazują, że blisko 80% całej populacji cierpi z powodu różnych dysfunkcji kręgosłupa i tkanek okołokręgosłupowych, przyczyniających się do występowania dolegliwości o różnym charakterze i natężeniu. Ich skutkiem są bóle, nerwobóle i ograniczenia ruchomości odcinków kręgosłupa (szyjnego, piersiowego, lędźwiowego bądź jego całości), występujące samoistne lub podczas podejmowania ruchu. Co prawda ból pleców może się pojawić u przedstawicieli obu płci, jednak budowa anatomiczna kobiet sprawia, że różne dolegliwości tego typu występują u nich znacznie częściej. Mięśnie pleców u kobiet charakteryzują się wyraźnie mniejszą siłą niż w przypadku mężczyzn, dlatego kręgosłup jest u nich znacznie częściej narażony na wszelkiego rodzaju przeciążenia i urazy mechaniczne. Ponadto wycięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym jest u kobiet głębsze, co również ułatwia występowanie dolegliwości bólowych tej okolicy. W żadnym przypadku nie należy jednak lekceważyć bólu pleców, ponieważ nieleczony ból prowadzi do rozwoju defektów w strukturach kostnych, stawach międzykręgowych, więzadłach, powięziach, mięśniach czy krążkach międzykręgowych, które w dalszej perspektywie mogą mieć niekorzystny wpływ na sam rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe.

Dlaczego warto stosować masaż pulsacyjny?

Bóle pleców często utrudniają poruszanie się, gdyż jednym z mechanizmów obronnych organizmu jest skurcz mięśni. Masaż pulsacyjny wykonywany z zastosowaniem wielofunkcyjnego masażera terapeutycznego Pneumatron® 200 umożliwia szybką eliminację przyczyn bólu za sprawą zwiększenia przepływu płynów ustrojowych do naczyń i mięśni, a tym samym na aktywację naturalnych procesów samoleczenia organizmu. Wpływa to m.in. na:

  • rozładowanie napięcia mięśniowego i miogelozy;
  • regulację i zapewnienie równowagi napięcia mięśniowego;
  • rozluźnienie tkanek i powięzi otaczających mięśnie;
  • uspokojenie i zapewnienie równowagi autonomicznego układu nerwowego.

Dzięki naprzemiennemu stosowaniu niskiego ciśnienia wraz z ciśnieniem atmosferycznym powierzchniowe tkanki wibrują w powtarzającym się cyklu, co przyczynia się również do stymulacji ruchu płynów tkankowych oraz zwiększenia prędkości przepływu krwi i limfy. Zwiększenie przepływu krwi w nawet najmniejszych naczyniach włosowatych sprawia, że mięśnie są rozluźnione oraz lepiej zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. W zamian dochodzi do efektywnego rozpuszczenia zlepów oraz usunięcia mediatorów zapalnych, które wpływają bezpośrednio na intensyfikację bólu pleców. Ponadto fale próżniowe wytwarzane podczas masażu pulsacyjnego są w stanie dotrzeć do głębiej położonych tkanek oraz narządów wewnętrznych – nawet do 8 cm w głąb ciała – które są słabo wyczuwalne lub praktycznie niedostępne przy zastosowaniu tradycyjnych metod masażu. Dzięki wykorzystaniu olejków  do masażu bańki mogą swobodnie przesuwać się po całej powierzchni pleców, nie powodując podrażnienia bolących miejsc. Urządzenie Pneumatron® 200 można również z powodzeniem stosować przy problemach z kręgosłupem, ponieważ nie wywiera ono żadnego nacisku, a dodatkowo idealnie sprawdza się w przypadku występowania dolegliwości bólowych w okolicach odcinka szyjnego.