Połączenie tradycji z nowoczesnością, czyli kilka słów o elektrycznych bańkach chińskich

Elementy tradycyjnej medycyny chińskiej do dziś są z powodzeniem stosowane w celach leczenia lub profilaktyki różnych dolegliwości. Dotyczy to zarówno ziół i innych produktów o działaniu terapeutycznym, jak i technik masażu czy prozdrowotnych ćwiczeń. Wiele metod jest unowocześnionych i wzbogacanych o nowoczesne technologie. Dotyczy to w szczególności tradycyjnych chińskich baniek, których rozmaite warianty wykorzystywane są w fizjoterapii, refleksologii czy kosmetologii. Wiele osób korzysta z nich także w domu.

Czym są bańki chińskie?

Działanie chińskich baniek oparte jest na wytwarzaniu podciśnienia i zasysaniu fragmentu tkanki. Powoduje to wynaczynienie krwi z naczyń znajdujących się pod skórą, co pobudza aktywność układu odpornościowego. Bańki chińskie pomagają w zwalczaniu infekcji układu oddechowego, przynoszą ulgę w bólach mięśni i stawów oraz pobudzają krążenie. Wykorzystywane są też w kosmetologii do redukcji cellulitu i modelowania sylwetki.

Tradycyjne bańki to dobrze znane szklane słoiczki, które do wytworzenia próżni musiały zostać rozgrzane, co wiązało się z ryzykiem poparzenia. Obecnie większą popularnością cieszą się te wykonane z tworzyw sztucznych lub szklane pompowane mechanicznie. Na rynku dostępnych jest też szereg urządzeń o podobnym działaniu, w tym elektrycznych baniek chińskich. Mogą one być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość terapii światłem, magnetoterapia czy możliwość przeprowadzenia drenażu limfatycznego.

Elektryczne bańki chińskie i urządzenia masujące

Dzięki elektrycznym bańkom chińskim zabieg jest prosty do wykonania nawet w domowym zaciszu. Urządzenia są łatwe w obsłudze i jeszcze skuteczniejsze niż tradycyjne bańki. Zazwyczaj mają możliwość regulowania generowanego podciśnienia, tak więc intensywność zabiegu można dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Na rynku dostępne są też pulsacyjne masażery działające na tej samej zasadzie co bańki chińskie. W tym przypadku tkanki są rytmicznie zasysane i uwalniane, co zapewnia intensywną stymulację krążenia krwi i limfy. Taki masażer pozwala na pobudzenie również głębiej położonych regionów ciała. Urządzeniem działającym jak bańki chińskie jest Pneumatron® 200. Za pomocą tego urządzenia można wykonać także masaż refleksologiczny i drenaż limfatyczny.

Recommended Posts