Profilaktyka i leczenie ran oraz łagodzenie blizn

Leczenie pooperacyjne blizn chirurgicznych, powypadkowych i oparzeniowych, reaktywacja uszkodzonych obszarów mięśni po udarze lub profilaktyka ran to obszary, w których idealnie sprawdza się zastosowanie urządzenia Pneumatron® 200. Gabinety fizjoterapeutyczne oraz salony medycyny estetycznej, które wprowadzą tego typu usługi do swojej oferty z pewnością pozyskają nowy segment klientów: pacjentów po operacjach, chorych ze stopą cukrzycową, obrzękami limfatycznymi i bólami fantomowymi oraz pacjentów onkologicznych.

Uruchomienie procesów samogojenia się ran

Blizny mogą mieć skłonności do niedo- i nadwrażliwości, tworzenia się zrostów i wybrzuszeń. Często występuje ograniczona mobilność i wtedy zaleca się wykonywanie odpowiednio wcześniej zabiegów przy pomocy urządzenia Pneumatron®.

Gdy tylko blizna całkowicie się zagoi, pneumatyczna terapia pulsacyjna (PPT/M) sprawi, że ślad będzie coraz mniej widoczny.

Stosowanie PPT/M powoduje rozluźnienie i rozkurczenie struktur tkanki mięśniowej oraz pobudzenie komórkowych procesów metabolicznych. Wskutek pulsacji zrośnięta i zagęszczona tkanka powięzi jest delikatnie, bezboleśnie rozciągana oraz mobilizowana. Następuje pobudzenie krążenia płynów, co działa regenerująco i ochronnie na tkankę. W ten sposób wspierane są własne procesy organizmu gojenia się ran.

Leczenie dolegliwości wynikłych ze stanów zapalnych lub obrażeń

Przy pomocy pulsujących baniek można również skutecznie leczyć wiele dolegliwości powstałych w wyniku stanów zapalnych lub obrażeń, np. zrosty jajowodów, obrzęki limfatyczne i bóle fantomowe.

Stopa cukrzycowa

Podczas stosowania urządzenia Pneumatron® 200 w wyniku zwiększonego przepływu krwi następuje poprawa gojenia się ran stopy cukrzycowej.

Dostarczanie tlenu do okolicy nóg jest bardzo ważnym warunkiem do tego, aby rany stóp u diabetyków mogły się lepiej goić i aby można było uniknąć amputacji.

Kiedy można rozpocząć pneumatyczną terapię pulsacyjną po operacji?

W zależności od przebiegu procesu gojenia zabiegi można rozpocząć najwcześniej od 3 tygodnia po operacji. Rana musi być całkowicie i dobrze wyleczona.

Masowanie blizn z zastosowaniem urządzenia Pneumatron® 200 poprawia elastyczność skóry, zmniejsza uczucia ciągnięcia i zapobiega zrostom pomiędzy tkankami położonymi głęboko lub powierzchniowo.

W przypadku blizn po pobraniu narządów, podczas którego użyte zostały samorozpuszczające się klipsy laparoskopowe, zabiegi należy wykonywać dopiero po 3-4 miesiącach bezpośrednio nad tym obszarem. Dodatkowe zabiegi na bliznach pozostałych po wprowadzeniu narzędzi laparoskopowych można wykonywać po wyciągnięciu szwów i całkowitym wygojeniu (około 3 tygodnia po operacji) z bardzo małą intensywnością.

Od 5 tygodnia wykonywania zabiegów możliwe jest punktowe podniesienie blizny i tkanki na jej obrzeżach, pociągnięcia PPT/M należy powtarzać od pierwszego do czwartego tygodnia. Intensywność można powoli zwiększać. Pomiędzy pociągnięciami można wykonywać zabiegi na samej bliźnie.

Jak działa Pneumatron® 200?

Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym przedstawione jest działanie pneumatycznej terapii pulsacyjnej.

 

Recommended Posts