Pulsacyjne masaże pneumatyczne a krioterapia

Dolegliwości bólowe są szczególnie niekomfortowymi przypadłościami, ponieważ często wykluczają pacjentów z życia zawodowego i społecznego. W wielu sytuacjach mięśnie oraz ścięgna są przeciążone przez niewłaściwe bądź nadmierne używanie, czego konsekwencją są różnego rodzaju dysfunkcje, które utrudniają wykonywanie pracy, uprawianie sportów czy nawet codzienne funkcjonowanie. Jednym ze sposobów, aby wrócić do pełnej sprawności, jest pneumatyczna terapia pulsacyjna, chętnie wykorzystywana w przypadku bólów w okolicy karku, ramion, łokci, pleców i nóg. Pneumatyczny masaż pulsacyjny to również skuteczny sposób na pozbycie się celulitu, ujędrnienie ciała, poprawienie kondycji skóry i włosów, wsparcie procesów gojenia oraz zwalczenie lipodemii i chorób skóry (m.in. trądzik, alergie, egzema, łuszczyca). Może być także z powodzeniem stosowana w przypadku chorych i cierpiących zwierząt.

Na czym polega pulsacyjny masaż pneumatyczny?

Urządzenie takie jak Pneumatron® 200, przeznaczone do pulsacyjnego masażu pneumatycznego (PPM), działa na zasadzie wytwarzania przerywanej próżni. Do bolącego miejsca przystawiana jest specjalna bańka, która najpierw powoduje wciąganie tkanki poprzez impuls rozciągający (dzięki próżni), a następnie relaksację, gdy aparat przechodzi do fazy spoczynku (pod ciśnieniem atmosferycznym). Dzięki temu, że tkanka jest wprawiana w wibracje, generuje się regularny ruch płynów tkankowych. Jednocześnie nagromadzone w tkankach produkty przemiany materii, czynniki zapalne oraz zanieczyszczenia mogą zostać skutecznie roztworzone, wchłonięte do krwioobiegu i wreszcie usunięte na zewnątrz, co usprawnia pracę układu wydalniczego i ogólną detoksykację organizmu.

Wzmocnienie efektów PPM w połączeniu z krioterapią

Zamiast jednak decydować się na jedno rozwiązanie, warto połączyć efekty pulsacyjnego masażu pneumatycznego z krioterapią, np. z pomocą urządzenia Pneumatron® therm. Krioterapia polega na krótkotrwałej ekspozycji wybranej części ciała na działanie skrajnie niskich temperatur, dlatego wykorzystanie zimna podczas zabiegu PPM pozwala wywołać dodatkową odpowiedź fizjologiczną o charakterze reakcji obronnej, jak również spowodować zmiany w zakresie metabolizmu, które wspomagają leczenie podstawowe tkanek. Działanie temperatur kriogenicznych na organizm człowieka prowadzi także do powstawania wielu zjawisk fizjologicznych, takich jak: efekt przeciwobrzękowy, przeciwbólowy, nerwowo-mięśniowy oraz krążeniowy, przy okazji prowadząc także do korzystnych zmian w metabolizmie lipidowym, pojemności antyoksydacyjnej ustroju czy poziomie wskaźników stanu zapalnego.