Rehabilitacyjne właściwości masażu pneumatycznego

Korzyści, jakie przynosi masaż pneumatyczny (PPT), są nie do przecenienia – ta bezinwazyjna metoda w widoczny sposób udrażnia system chłonny organizmu. Jest z powodzeniem stosowana w fizjoterapii, medycynie estetycznej, bioregeneracji, ponieważ intensywnie oddziałuje na naczynia limfatyczne, stymulując odpływ limfy.

Masaż pneumatyczny wywołuje mechaniczny ucisk na tkanki – dopuszczalne techniki masażu przyczyniają się do przepychania czy przesuwania limfy, co skutkuje poprawą krążenia limfatycznego (znikają obrzęki spowodowane jej zastojem). Masaż ten może być wykonywany manualnie lub mechanicznie za pomocą specjalistycznych urządzeń takich jak między innymi Pneumatron® 200. Masaż pneumatyczny ujędrnia skórę, zmniejsza cellulit, zauważalnie przyśpiesza procesy odpowiedzialne za usuwanie toksyn z organizmu i te, które odpowiadają za odżywianie i dotlenianie komórek. Poniższy wpis koncentruje się na jego zastosowaniu w rehabilitacji i fizjoterapii.

Zastosowanie masażu pneumatycznego w fizjoterapii

Masaż pneumatyczny łagodzi ból, przywraca elastyczność mięśni i ścięgien, posiada właściwości relaksacyjne. Działa bezpośrednio na skórę i mięśnie, a pośrednio na układ krwionośny i limfatyczny – dzięki poprawie krążenia, usprawnia gojenie się tkanek. Masaż pneumatyczny przyśpiesza powrót do zdrowia, skraca okres trwania rehabilitacji ruchowej, zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji pourazowych, dlatego stanowi istotne narzędzie pracy fizjoterapeuty. Pneumatyczny masaż pulsacyjny wykonywany urządzeniem Pneumatron® 200 posiada szerokie zastosowanie w rehabilitacji i fizjoterapii. Pomaga w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych barku i ramienia wywołanych zapaleniem kości i stawów czy spowodowanych przebytymi urazami sportowymi – odpowiednio wykonywany pozwala na usunięcie przyczyny bólu (pobudza zdolności samolecznicze organizmu poprzez rozluźnienie tkanek oraz zwiększenie przepływu krwi do naczyń i mięśni). W sytuacji zmagania się ze zwapnieniem okołobarkowym zabieg ten wspomaga usuwanie ogniska zwapnienia (krew, która szybciej przepływa przez naczynia limfatyczne i włosowate, w krótszym czasie usuwa ogniska zapalne). U pacjentów walczących z artrozą pulsacja przyczynia się do lepszego zaopatrzenia chrząstki stawowej w składniki odżywcze, dzięki czemu spowalnia i zmniejsza proces degradacji masy chrząstki. Pneumatyczny masaż pulsacyjny likwiduje również ból pleców, podobnie jak w przypadku walki z dolegliwościami bólowymi barku i ramienia, aktywuje zdolności samolecznicze organizmu, rozluźnia tkanki, zwiększa przepływ krwi do naczyń i mięśni – organizm szybciej wydala toksyny, zlepy ulegają rozpuszczeniu, a składniki odżywcze są dostarczane do bolących części ciała. Pomaga także w sytuacji zmagania się z dokuczliwym bólem łokcia i kolana, ponieważ rozciąga ścięgna, rozluźnia mięśnie, pobudza krążenie krwi. Działa również na powięź – przywraca elastyczność zlepionym i zbitym powięziom (podobnie jak we wszystkich opisanych wcześniej przypadkach przyśpiesza usuwanie z organizmu wytworów stanu zapalnego).