Siedzący tryb życia a ból pleców. Jak sobie z nim radzić?

Z roku na rok przybywa osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Nic dziwnego, ponieważ kierowcy, informatycy, pracownicy biurowi oraz wszystkie inne zawody z przewagą pozycji siedzącej to bardzo duża grupa. Bóle na plecach występują w różnych miejscach, a ich diagnoza i leczenie mogą być utrudnione wtedy, gdy pacjent lekceważy je przez wiele miesięcy lub lat. Jak sobie radzić z takimi dolegliwościami?

Środki zapobiegawcze

Osoby skarżące się na bóle pleców przeważnie odczuwają sztywność, osłabienie mięśni tułowia lub dyskomfort występujący w określonych miejscach. Siedzenie powinno stanowić takie oparcie dla pleców i łokci, by wymuszało przyjęcie naturalnej pozycji. Często dochodzi do sytuacji, w której pacjent zgłasza się do lekarza po wielu latach, co znacznie utrudnia poprawę ze względu na utrwalenie bólu. Podstawą jego minimalizacji jest oczywiście ruch. Najlepiej jest uprawiać określone sporty, a bolące mięśnie rozciągać za pomocą wybranych ćwiczeń. Tryb siedzący powinien wymuszać pewne zachowania po pracy, jak np. spacer zamiast siedzenia przed telewizorem czy rower zamiast samochodu. Bardzo ważne są tzw. dobre nawyki, czyli ustawianie pod siebie fotela w samochodzie, podnoszenie ciężarów z kolan oraz wykonywanie innych czynności siłowych w taki sposób, by nie nadwyrężać kręgosłupa.

Masaż klasyczny

Działania profilaktyczne mogą nie być wystarczające do tego, by zniwelować ból. Jeśli coraz bardziej utrudnia on nasze codzienne funkcjonowanie, niezbędna jest wizyta u specjalisty. Leczenie przebiega poprzez zabiegi fizykalne i zajęcia korekcyjne prowadzone przez fizjoterapeutę. Pacjenci wymagają indywidualnego podejścia. Mają inne dolegliwości, inne środowiska pracy i przyzwyczajenia. Nie ma jednej uniwersalnej metody dla każdego. Dlatego każdej osobie z bólem pleców poleca się wizytę u lekarza. W celu zmniejszenia bólu można wykonywać masaże, które rozluźniają mięśnie, uspokajają i pozwalają pacjentowi się odprężyć. Lekarz może wypisać skierowanie na masaż leczniczy np. w sytuacji, gdy zespolone w nim więzadła lub mięśnie przestają prawidłowo funkcjonować.

Pneumatyczna terapia pulsacyjna

Masaże pleców można przeprowadzać również za pomocą masażerów terapeutycznych, które poprzez aktywację własnych zdolności leczniczych organizmu i zwiększony przepływ krwi do najmniejszych naczyń i mięśni usuwają przyczyny bólu. Podczas takiego masażu tkanki się rozluźniają i są lepiej zaopatrywane, a zlepy się rozpuszczają. Zwiększone krążenie krwi pozwala dostarczać składniki odżywcze do określonych części ciała. Co więcej, zwiększona prędkość przepływu krwi i limfy sprawia, że tkanki uzyskują wsparcie w odprowadzaniu mediatorów zapalnych. Urządzenia typu Pneumatron pozwalają przeprowadzać terapię PPT/M, która działa do 48 godzin. Ze względu na szczegółowe instrukcje producentów, zabiegi mogą być wykonywane przez profesjonalnych terapeutów, jak i samodzielnie w domowym zaciszu z pomocą drugiej osoby.

Recommended Posts