Sole mineralne, olejki eteryczne i sole do kąpieli – czysta przyjemność czy istotne wzmocnienie pneumatycznej terapii pulsacyjnej?

Skuteczność i trwałość zabiegów fizjoterapeutycznych jest kwestią kluczową w terapii, jednak aspekt komfortu i przyjemności podczas procesu terapeutycznego coraz częściej jest przez pacjentów postrzegany jako równie istotny, co same zabiegi. Pomocne w tego typu zabiegach okazują się sole mineralne, olejki eteryczne i sole do kąpieli. Warto zatem przeanalizować ich dobroczynny wpływ na zdrowie podczas zabiegów, jak również pomiędzy nimi.

Detoks i regeneracja
Połączenie pneumatycznej terapii pulsacyjnej (PPT/M) ze specjalnymi solami mineralnymi jest bardzo skuteczną kombinacją, która umożliwia dokładne oczyszczenie tkanek i regenerację skóry. Żel mineralny nakładany każdorazowo podczas stosowania PPT/M przy pomocy urządzenia. Pneumatron® 200 przenika do głębszych warstw skóry, wzmacniając tym samym działanie detoksykujące i regenerujące.

Odpowiednie substancje należy nakładać na skórę przed i po przyłożeniu bańki ssącej. Dzięki żelowi mineralnemu łatwiej jest manewrować bańkami zabiegowymi, przez co ich kontakt ze skórą jest przyjemniejszy dla pacjenta. Podciśnienie w bańce ssącej rozszerza delikatnie powierzchowne naczynia skórne i pory, dzięki czemu oddziaływanie soli mineralnych na głębsze warstwy jest skuteczniejsze.

Szczególnie dobrze sprawdzają się tzw. fluidy mineralne według receptur Schüßlera. Te odkryte w 1874 roku przez lekarza z Oldenburga dr med. Wilhelma Schüßlera sole mineralne zostały określone jako środki lecznicze i w dalszym ciągu cieszą się znakomitą opinią zarówno wśród fizjoterapeutów, jak i pacjentów.

Przyspieszenie regeneracji komórek
PPT/M przy pomocy urządzenia Pneumatron® 200 intensywnie i trwale pobudza krążenie krwi. Wpływa także stymulująco na naczynia limfatyczne w tkance skórnej. Olejki eteryczne, które są podczas zabiegu aplikowane bezpośrednio na skórę, mają szansę być w tym czasie wchłonięte i wzmocnić efekt terapeutyczny.

Skuteczność i precyzja działania substancji zawartych w olejkach została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. Substancje te mogą nie tylko znacznie przyspieszać regenerację komórek, uszkodzonych lub starzejących się struktur skóry, ale w połączeniu z PPT/M doprowadzać do rewitalizacji i ujędrnienia tkanki.

Oleje nakłada się przed zabiegiem i dzięki PPT/M są one przenoszone do głębszych warstw tkanek. Ich walory zapachowe natomiast znacznie uatrakcyjniają zabieg.

Równowaga gospodarki kwasowo-zasadowej
Nie od dziś wiadomo, że wszystkie reakcje metaboliczne przebiegają w sposób optymalny tylko na pewnym poziomie pH. Dlatego organizm musi utrzymywać stałą wartość pH pomiędzy 7,35 a 7,45.

Coraz większe obciążenie wynikające z nieprawidłowej diety i wpływu czynników środowiskowych prowadzi do nadkwaśności, a tym samym do nierównowagi w gospodarce kwasowo-zasadowej (kwasicy). Organizm nie jest już w stanie buforować zanieczyszczeń i wydalać ich przez narządy detoksykacyjne oraz wydalnicze. Krążące w organizmie substancje pozostają więc we krwi i limfie, odkładając się następnie w tkankach.

Z powodu tego właśnie przeciążenia organizmu substancjami szkodliwymi powstaje wiele dolegliwości i chorób. Oprócz zmiany diety (nadmiar składników zasadowych) i przestawienia się na zdrowy tryb życia (ćwiczenia, redukcja stresu itp.), a także unikania używek (nikotyna, alkohol), leczenie kwasicy wymaga dodatkowego wsparcia. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj PPT/M w połączeniu z zasadowymi solami do kąpieli i okładami zasadowymi.

W częściowych lub pełnych kąpielach zasadowa sól do kąpieli działa odkwaszająco i oczyszczająco na cały organizm. Korzysta na tym zwłaszcza skóra jako ważny narząd detoksykacyjny i wydalniczy. Produkty końcowe przemiany materii w tkance podskórnej i śródmiąższu, czyli niestrawione resztki pokarmu są wydalane przez skórę. Zalecane jest zatem stosowanie zasadowych środków do pielęgnacji ciała i zasadowych okładów.

Dzięki PPT/M dochodzi do zauważalnej poprawy krążenia krwi i drenażu limfatycznego. To dodatkowo wzmacnia wypłukiwanie kwasów z tkanki łącznej i sprzyja infiltracji substancji mineralnych.

Kombinacje różnych soli mineralnych i żeli mogą znacząco uzupełnić efekt terapeutyczny. Można je nakładać na skórę – zależnie od potrzeby – przed i po zastosowaniu PPT/M z urządzeniem Pneumatron® 200. Choć technologia pneumatycznej terapii pulsacyjnej cieszy się dużą popularnością w wielu gabinetach terapeutycznych, warto za każdym razem łączyć ją z dobroczynnymi składnikami mineralnymi dla uzyskania najlepszego efektu terapeutycznego i odczuwalnej przyjemności pacjenta.

Recommended Posts