Tajniki masażu termicznego. Co warto wiedzieć o terapii ciepłem?

Terapia ciepłem stosowana jest w łagodzeniu rozmaitych dolegliwości. Może być pomocna w leczeniu wielu schorzeń, przede wszystkim w obrębie układu szkieletowego. Masaż termiczny jest także doskonałym sposobem na zrelaksowanie się po ciężkim dniu.

Czym jest termoterapia?

Termoterapia, czyli terapia ciepłem polega na dostarczaniu energii cieplnej do całego ciała lub wybranych tkanek. Masaż termiczny łączy zalety terapii ciepłem z dobroczynnym wpływem rozciągania i uciskania tkanek na organizm. Dzięki temu możliwe jest jeszcze korzystniejsze działanie niż w przypadku zastosowania każdej z tych metod osobno. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się specjalne urządzenia w postaci masujących łóżek lub przenośnych aparatów. Jednym z nich jest nasz Pneumatron® Therm. Aparat ten umożliwia jednoczesne zastosowanie termoterapii oraz pulsacyjnego masażu pneumatycznego.

Kiedy warto skorzystać z terapii ciepłem?

Masaż termiczny może wykazywać działanie przeciwbólowe i relaksacyjne. W wyniku rozgrzewania tkanek dochodzi do wzrostu aktywności receptorów ciepła. Prowadzi to do osłabienia dolegliwości bólowych. Terapia może też przyspieszać gojenie tkanek miękkich, dzięki zwiększaniu metabolizmu komórkowego i przepływu krwi. Na poprawę krążenia bardzo dobrze wpływa zabieg wykonywany z użyciem pneumatycznego masażera, ponieważ dodatkowo rozluźnia on i uwalnia tkanki. Nie należy jednak wykonywać zabiegu bezpośrednio w obrębie zranionego miejsca, a na okolicznych tkankach. Dzięki zastosowaniu naszego aparatu pulsacyjnego możliwe jest jednak stymulowanie nawet odległych tkanek, a co za tym idzie poprawa ich gojenia.

Masaż pobudzający krążenie daje również możliwość szybszego zwalczania stanów zapalnych, ponieważ przyspiesza usuwanie zbędnych metabolitów oraz mediatorów stanu zapalnego z tkanek. Znajduje też zastosowanie w terapii schorzeń reumatoidalnych oraz zwyrodnieniowych. Rozgrzewanie tkanek wpływa na zmniejszenie lepkości mazi stawowej i wzrost temperatury płynu wewnątrzstawowego. Prowadzi to do wzrostu ruchomości stawów i zmniejszenia ich sztywności. Termoterapia może przynieść korzystne efekty osobom cierpiącym z powodu zapalenia torebek stawowych, bólu stawów czy kręgosłupa.

Recommended Posts