Z jakich elementów składają się masażery pneumatyczne?

Masażery takie jak Pneumatron 200 oraz Pneumatron Therm są wykorzystywane do pneumatycznej terapii pulsacyjnej, która jest połączeniem masażu refleksologicznego, drenażu limfatycznego oraz klasycznej metody leczenia bańkami. Terapię można przeprowadzać na całym ciele, także na twarzy. Sprawdź, jakie elementy wchodzą w skład takich masażerów pneumatycznych.

Regulowanie podciśnienia

Masażery pneumatyczne mogą być stosowane na wielu obszarach ludzkiego ciała. Są to urządzenia skuteczne i spełniające potrzeby wymagających klientów, a jednocześnie łatwe w obsłudze. Nie zawierają nadmiernej elektroniki ani żadnych zbędnych elementów. W sklepach można znaleźć wiele modeli masażerów, które swoją budową są przystosowane do masowania określonych części ciała. Urządzenia typu Pneumatron składają się z konsoli, rurek i baniek. Konsola wytwarza podciśnienie, które może być regulowane w zakresie od -0,1 do -0,8 bar o częstotliwości 3 Hz. Zmiana ciśnienia atmosferycznego oraz podciśnienie wytwarzają pulsacyjny ruch masujący, który przekazywany jest przez kolejne części urządzenia na ciało. Rytmiczne rozciąganie i kurczenie skóry powoduje drgania, które działają leczniczo na części tkanek. Cała procedura przebiega inaczej niż stawianie baniek, które polega jedynie na podsysaniu. Wartość podciśnienia można ustawić oddzielnie i w sposób ciągły, w zależności od wskazań.

Rodzaje baniek

Możliwości terapeutyczne pneumatronów mogą być rozszerzane przez zastosowanie odpowiednich części. Bańki termiczne  o dużych średnicach wykonane są z silikonu lub ze szkła akrylowego. Używa się ich do drenażu limfatycznego lub masaży terapeutycznych. Bańki silikonowe wielkości 130 mm stosuje się do brzucha, pleców, kolan, ramion, a także w przypadku napięcia mięśniowego. Bańki o średnicy 70 mm używa się do leczenia fibromialgii, drenażu limfatycznego, urazów sportowych i skóry wrażliwej. Bańki wielkości 30 mm służą do leczenia małych stawów, ścięgna Achillesa, twarzy, skóry głowy, zaburzeń czaszkowo-żuchwowych itd. Bańka o średnicy 16 mm przystosowana jest do małych stawów i twarzy.

Bańki ze szkła akrylowego w wymiarach 15, 20, 37, 50, 67 mm mają zastosowania ogólne. Niepołączone bańki akrylowe wielkości 37, 50, 67 mm stanowią wygodne dawkowanie do stawiania baniek suchych. Bańka wielkości 130 mm służy do wykonywania zabiegów na piersiach, natomiast wymiary 60 i 210 mm umożliwiają przeprowadzanie zabiegów na penisie w przypadku zaburzeń erekcji. Zabiegi na twarzy najczęściej wykonuje się za pomocą baniek szklanych.

Dodatkowo bańki termiczne zawierają metalowe części, które doprowadza się do określonej temperatury w urządzeniu ogrzewającym lub chłodzącym. Wykonywanie poszczególnych czynności ułatwiają specjalne uchwyty do trzymania baniek, które działają jak termoizolacja, ponieważ niwelują wymianę temperatury między częściami metalowymi a otaczającym powietrzem. Dodatkowo zabezpieczają ręce użytkownika przed działaniem temperatury.

Rodzaje rurek

Nie tylko bańki występują w różnych wersjach. Także rurki doprowadzające podciśnienie wykonane są na kilka sposobów. Do ogólnego stosowania wystarczy rurka pojedyncza. Bardziej skomplikowane zabiegi można wykonać za pomocą rurki podwójnej. Sprawdza się to np. na twarzy, przy zabiegach na kolanach oraz przy ścięgnie Achillesa. Takie działania wykonywane są symetrycznie i w krótszym czasie. Do pracy z czterema bańkami o średnicy 13 cm do masażu brzucha lub pleców można zastosować rurkę poczwórną. Natomiast w przypadku stawiania baniek bez pulsacji korzysta się z rurki do stałego podciśnienia z perforowaną bańką ze szkła akrylowego typu 3.

Recommended Posts