Bieganie a ból kolana. Jak sobie pomóc?

Ból kolana może pojawić się po bieganiu, jak i w trakcie uprawiania sportu. Wywołują go różne czynniki, przez co trudno o jednoznaczną diagnozę. Często jest to tzw. kolano biegacza, które może występować z przyczyn fizjologicznych, jak i błędów treningowych. Jak radzić sobie z powtarzającym się bólem?

Przyczyny powstawania bólu kolana po bieganiu

Ból kolana może występować z powodu przetrenowania, niewłaściwego obuwia, złej techniki, zbyt dużej intensywności biegu, a także wielu innych pośrednich przyczyn. Warto przemyśleć swój plan rozgrzewki, wybrać teren o miękkiej nawierzchni (las, droga polna) i dobrać odpowiednie buty. Inne możliwe przyczyny to wady w budowie kolana, przykurcze więzadłowe oraz siedzący tryb życia wymuszający zgięcie kolan. Pierwszą czynnością, jaką trzeba zrobić, jest zaprzestanie uprawiania sportu i konsultacja z lekarzem. Za pomocą wywiadu, badania palpacyjnego oraz ewentualnie rezonansu magnetycznego zweryfikuje on problem i dobierze odpowiednie ćwiczenia, oraz rodzaj terapii. W niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie farmakologiczne poprzez miejscowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także środki wspomagające regenerację chrząstki stawowej. Istnieje kilka doraźnych sposobów na zniwelowanie bólu. Na kontuzjowane kolano pomoże zimny okład. Można także nabyć ortezę, która będzie podtrzymywać rzepkę.

Skuteczne sposoby rehabilitacyjne

Rehabilitacja na kolano biegacza może być przeprowadzana za pomocą kinesiotapingu.  Jest to oklejenie stawu plastrami, które stabilizują rzepkę i usprawniają proces gojenia. Z zakresu fizykoterapii stosuje się zabiegi przeciwobrzękowe i przeciwzapalne jak np.:

  • krioterapia,
  • jonoforeza,
  • światło spolaryzowane,
  • magnetoterapia,
  • laseroterapia,
  • ultradźwięki,
  • elektrostymulacja prądami małej częstotliwości.

Na ból kolana polecany jest także masaż tkanek miękkich w okolicy stawu rzepkowo-udowego, który ma na celu zmniejszyć wzmożone napięcie i poprawić ukrwienie. Do niektórych terapii używa się specjalne urządzenia, jak np. wielofunkcyjny masażer terapeutyczny Pneumatron, który za pomocą rytmicznego ssania wspomaga krążenie krwi. Po podłączeniu podwójnego węża działa on na dwóch kolanach jednocześnie. Zabieg jest bardzo prosty, dlatego może być stosowany zarówno przez profesjonalnych terapeutów, jak  i samodzielnie w domu przez pacjenta.

Terapia Pneumatronem

Najpierw trzeba usiąść na podwyższeniu tak, by nogi nie dotykały podłogi. Na kolanach umieszcza się dwie duże silikonowe bańki i ustawia intensywność na tyle wysoką, by się one przyssały. Następnie można ją zmniejszyć i przez 3 do 5 minut lekko machać nogami podczas pracy urządzenia. Po tym czasie zmienia się bańkę na mniejszą, o średnicy 3 cm i za jej pomocą wygładza skórę gwiaździście od środka kolana. Taką terapię można połączyć z olejkiem do mięśni. Po pierwszym razie ból może się pogorszyć, lecz z czasem będzie tylko lepiej. Zabieg działa do 48 godzin i należy wykonywać go 2-3 razy w tygodniu. To z pewnością skuteczniejszy sposób niż zimny okład czy leki przeciwbólowe.

Recommended Posts