Masaże próżniowe w rehabilitacji i fizjoterapii

Masaż próżniowy jest to bezbolesny sposób na zwiększenie jędrności skóry, który  dodatkowo eliminuje z organizmu toksyny i wspomaga metabolizm. Stosuje się go w formie zabiegu estetycznego, jak i zabiegu zdrowotnego. O tym, jak przebiega masaż próżniowy i jakie znaczenie ma w rehabilitacji i fizjoterapii, przeczytasz w poniższym tekście.

Charakterystyka masażu próżniowego

Masaż próżniowy polega na zassaniu skóry i wykonaniu na niej prostego zabiegu, np. rozcierania. Nie jest to jedna określona technika, ale nazwa dla pewnej grupy zabiegów wykorzystujących próżnię. Oznacza to, że do przeprowadzenia takiego masażu wykorzystuje się np. tradycyjne bańki chińskie lub nowoczesne urządzenia masujące. Głowice masażerów wytwarzają próżnie i przy nacisku mechanicznym oddziałują na skórę, a także na głębsze warstwy ciała, jak naczynia limfatyczne i mięśnie. Różnice mogą wynikać nie tylko z używanych narzędzi, ale również techniki zabiegu. Ugniatanie skóry w różnych kierunkach jest stymulowane na poziomie komórkowym do produkcji kolagenu i elastyny, które zwiększają elastyczność i jędrność. Natomiast w głębszych warstwach dochodzi do pobudzania krwi i limfy. Prowadzi to do naturalnego usuwania różnego  rodzaju złogów.

Różne formy zastosowania

Masaż próżniowy stosuje się przede wszystkim do walki z cellulitem, lecz jest to również doskonały zabieg relaksujący po treningach fizycznych. To jedna z metod rekonwalescencji u osób, które aktywnie uprawiają sport. Taki masaż przynosi ulgę w napięciach mięśniowych powstających przez dolegliwości kręgosłupa oraz bóle na tle korzeniowym związane z uściskiem mięśni na nerwy. Może także być pomocny w przypadku niektórych kontuzji sportowych, lecz w takiej sytuacji bezpieczniej jest najpierw skontaktować się z lekarzem. Zabieg ten nie ma dużej inwazyjności. Nie mogą go stosować osoby z:

  • chorobami skóry,
  • dolegliwościami ze strony układu krążenia,
  • niewydolnością niektórych narządów jak nerki i wątroba.

Masaż próżniowy może wywoływać lekki dyskomfort związany z rozciąganiem skóry. Na końcu masażysta powinien wykonać drenaż limfatyczny usprawniający usuwanie tłuszczu i toksyn z obrębu tkanek. Cały proces trwa około 15-30 minut i należy wykonywać go w 10-12 seriach w regularnych odstępach co 2-3 dni. Dobrze przeprowadzony masaż próżniowy przynosi lepsze efekty i większe rozluźnienie mięśni niż 20 minut masażu klasycznego.

Recommended Posts